Jak vybrat rychlovarnou konvici?

Při výběru rychlovarné konvice není radno zohledňovat pouze design. Poradíme vám, jak vybrat rychlovarnou konvici podle výkonu, tvaru a dalších parametrů, a také, jak se o ni starat.

 • Jakub, redakce Heureka.cz
 • Doba čtení: 5 min.

Jak vybrat rychlovarnou konvici podle materiálu

Při výběru rychlovarné konvice už máme mnohdy představu o tom, jak by měla vypadat. Od této představy se obvykle odráží i preferovaná volba materiálu. Potřebujete univerzální, nejlépe nenápadnou konvici, která zapadne do každé domácnosti? Pak bude nerez vaší jednoznačnou volbou. Pokud spíše tíhnete k retro stylu, zaujmou vás keramické modely.

Nerez

Odolný nerez patří k těm nejoblíbenějším provedením. Na trhu je rychlovarná konvice nerez obvykle už opatřena ochrannými prvky, avšak i přesto si zejména levnější produkty dobře ověřte. Pokud konvice nedisponuje žádnou ochranou, může vás snadno popálit. Tyto modely jsou nejméně náročné na údržbu a nabídnou skvělý poměr ceny a kvality zpracování.

Nerezové rychlovarné konvice

Sklo

V kombinaci s nerezem je vyrobena často i rychlovarná konvice skleněná. Toto atraktivní designové provedení má však tu nevýhodu, že na něm bývají více vidět otisky prstů a všechny typy nečistot. Je to zároveň průhledná rychlovarná konvice, takže máte dobrý přehled o množství tekutiny. Často nechybí také barevné podsvícení.

Skleněné rychlovarné konvice

Keramika

Pro milovníky neotřelých stylů tu je keramická rychlovarná konvice. Vyrábí se v moderních i tradičních a retro provedeních s teploměrem a v příjemných pastelových barvách. Keramika velmi dobře izoluje a konvice jsou tiché. Lehce je však poškodíte.

Keramické rychlovarné konvice

Plast

Královnami nízkých cen jsou plastové rychlovarné konvice. Hodí se skvěle pro cestování nebo např. na chatu, kde si v nich jednou týdně ohřejete vodu na čaj nebo kávu. Pro časté používání nejsou příliš vhodné.

Plastové rychlovarné konvice

Perfektní kávu uvaříte pouze v čistém kávovaru. Zásady jeho údržby si přečtěte v našem článku Jak na čištění kávovaru. Další užitečné pomocníky do kuchyně vám představíme na naší stránce Vychytávky do kuchyně.

Jakou rychlovarnou konvici podle parametrů

Objem

Neméně důležitou otázkou při výběru je celkový objem a velikost konvice. Tyto parametry se odvíjí od vašich denních potřeb a počtu osob v domácnosti. Promyslete si, na co nejčastěji konvici využíváte, pro kolik lidí najednou a jestli míváte hodně návštěv. Všechny tyto body by následně měly ovlivnit finální výběr objemu.

Na trhu naleznete konvice o objemu 0,4 až 3 l. Pro dvoučlennou domácnost bude pravděpodobně nejvhodnější konvice s objemem kolem 1,5 l. Pokud si často vychutnáváte společnost s návštěvami, raději volte objemnější konvice o 1,7 l. S tou v klidu obsloužíte i větší návštěvu. Konvice o objemu větším než 2 l ocení především vícečlenné domácnosti.

Cestovní rychlovarná konvice mívá objem od 0,4 do 1 l a příkon 650 W až 1600 W.

Tvar

Pokud váháte mezi vyšší, nebo nižší širší konvicí, volte raději druhou možnost. Nízké konvice lépe využívají teplo ode dna, kde je uloženo topné těleso. Sledujte také minimální možné naplnění, které v případě použití pouze jednou osobou bude dostačující i pod půl litru vody.

Příkon

Úplně nejčastěji se setkáte s příkonem kolem 2200 W pro konvice o objemu 1,7 l. Příkon ukazuje spotřebu energie a rychlost přivedení vody k varu. Na trhu jsou běžně k dostání konvice od 650 do 3000+ W. Pro pohodlnou přípravu horké vody bez dlouhého čekání doporučujeme zvolit konvici s minimálním příkonem 2000 W.

Dále obecně platí, že čím vyšší příkon zvolíte, tím kratší dobu budete čekat, avšak spotřeba energie roste. Vaření vody v rychlovarné konvici přesto zajišťuje nižší spotřebu energie oproti vaření na rychlovarné desce. Stejně tak se vyplatí i časově, kdy se oproti 10 minutám dočkáte bodu varu za pouhou minutu. Vždy ovšem záleží na objemu vody v konvici.

Objem Využití Přibližný příkon
0,6 l cestování, do auta 650 W
1 l pro 2 osoby 1 100 W
1,7 l 3 a více členů domácnosti 2 000 W
2 l a více velká domácnost, časté návštěvy 2 200 W

Uložení topného tělesa

Před zakoupením varné konvice si ověřte umístění topné spirály, tedy jestli je spirála skrytá nebo viditelná.

 • Skrytá topná spirála je zabudována ve spodní části konvice pod nerezovým dnem. Takto zkonstruované konvice sice vodu ohřívají déle, zato ale nedochází k usazování vodního kamene. Konvice se proto mnohem lépe čistí a vy v ní můžete ohřívat i jinou tekutinu než jen vodu.
 • Viditelná topná spirála zajistí rychlejší ohřev, ale jak je již zřejmé, dochází na ní k častému usazování vodního kamene. S tím poté souvisí i obtížnější čištění.

Bezpečnost

Moderní rychlovarné konvice disponují řadou bezpečnostních prvků. Během vaření vody by každý spotřebič měl na svou činnost upozorňovat i jinak než hlukem a sepnutým aktivačním tlačítkem. Většinou jsou opatřeny svítící diodou, která po dovaření a vypnutí spínače zhasne.

Manipulace s konvicí by měla být snadná, bezpečná a srozumitelná běžnému uživateli. Každá konvice by měla být opatřena 4 základními pojistkami:

 1. Automatické vypnutí po dosažení 100 °C
 2. Zabránění spuštění bez tekutiny
 3. Automatické vypnutí v případě špatného umístění na podstavci
 4. Vypnutí v případě přehřátí

Bezpečnostní výhodou je také možnost naplnění přes zobáček konvice bez nutnosti otevření horního víka. Užitečnou výbavou potom může být tlačítko na automatické otevírání víka.

Základna konvice

V návaznosti na jednoduchou a bezpečnou obsluhu spotřebiče je třeba zmínit i typ základny, tedy podstavce konvice. U otočné základny nemusíte přemýšlet nad tím, jak konvici správně usadit. Některé základny dražších modelů bývají opatřeny tlačítky, která umožňují regulaci teploty ohřevu. Průměr základny se pohybuje v závislosti na objemu a velikosti konvice mezi 6–22 cm.

Bojíte se, že vám bude překážet zbytečně dlouhý napájecí kabel? Pořiďte si konvici se speciální základnou, do které lze přebytečný kus navinout.

Barva

V nabídce jsou dnes rychlovarné konvice všech možných barev. Při výběru přihlédněte k celkovému barevnému řešení vaší kuchyně. Oblíbené jsou např. tyto barvy:

Rychlovarná konvice červená Rychlovarná konvice černá Bílá rychlovarná konvice Zelená rychlovarná konvice

Další vyhledávané barvy

Rychlovarná konvice a její funkce

 • Rychlovarná konvice s regulací teploty - skvělá funkce pro ty z vás, kteří si rádi připravujete zelené čaje a jiné nápoje vyžadující určitou teplotu. Škála nastavení se obvykle pohybuje od 50 do 100 °C.
 • Ukazatel hladiny vody - konvice vybavené vodoznakem indikují výšku hladiny vody. Nevýhodou je jejich náchylnost k usazování vodního kamene.
 • Bezdrátové rychlovarné konvice - na trhu najdeme i moderní bezdrátové modely.
 • Automatické vypnutí při varu - bezpečnostní prvek moderních konvic může být doplněn i o akustický signál spolu se změnou podsvícení.
 • Displej - přehledně zobrazuje navolenou teplotu, případně i dobu ohřevu.
 • Pojistka - další bezpečností prvek, který zabrání zapnutí prázdné konvice.
 • Vyjímatelný filtr - umožní přidání a vyjmutí filtru třeba na čaj, dle potřeby.
 • Naviják na elektrický kabel - skryje zbytečně dlouhý kabel od konvice.

Další kuchyňské spotřebiče

Automatické kávovary

Čajovary

Sodobary

Filtrační konvice a láhve

Mixéry

Kuchyňské roboty

Rady na závěr

Údržba rychlovarné konvice

Po koupi rychlovarnou konvici vyvařte. Tedy zapněte konvici plnou vody a po ohřátí vodu vylijte. Výrobci doporučují tento úkon zopakovat nejméně dvakrát.

Proti zanesení konvice vodním kamenem se můžete chránit už při koupi. Zvolte rychlovarnou konvici se skrytým topným tělesem a nad vodním kamenem máte vyhráno. Pokud si vyberete typ s odkrytou spirálou, pak nikdy nenechávejte v konvici stát vodu, vždy její zbytek vylévejte.

Po každém použití vytahujte konvici ze zásuvky. Předejdete tak nečekanému zkratu a případnému požáru.

Pokud máte v domácnosti tvrdší vodu, doporučujeme používat filtrovanou vodu. Předejdete tak nejen vodnímu kameni, ale také prodloužíte celkovou životnost spotřebiče.

Čištění rychlovarné konvice

I rychlovarnou konvici je třeba jednou za čas čistit především kvůli vodnímu kameni. Ten nejen že nepůsobí dvakrát vábně, ale může spotřebič časem značně poškodit. Silný nános navíc nepříznivě ovlivňuje efektivitu ohřevu.

Existuje několik způsobů, jak se zbavovat vodního kamene. První možností je lžíce kyseliny citronové nebo o něco účinnější hrníček octa.

Ten jen nalijete do konvice s vodou, převaříte a necháte hodinu působit. Poté v konvici několikrát převaříte čistou vodu. Další možností je použití odvápňovacího čističe, který je k dostání v tekuté formě, ale najdete i tabletové. Obvykle se vyrábí univerzální pro kávovary i varné konvice.

Která konvice je nejtišší?

Pokud se poohlížíte po co nejtišší rychlovarné konvici, vyhnete se především jednostěnným nerezovým modelům. Vybírejte buď z keramiky či plastu, které tolik nerezonují. Dvoustěnné modely pak o to lépe tlumí hluk.

Další užitečné články

Jak vyčistit kávovar Vychytávky do kuchyně